Čo si prichystať do pôrodnice
  Späť na úvod

Váš čas sa neúprosne blíži k očakávanému dňu. Je potrebné začať myslieť na to, čo všetko si prichystať do pôrodnice. Niektoré potreby budú pre Vás veľmi užitočné. Zhruba mesiac pred plánovaným pôrodom už môžete mať všetko pripravené.

Obvykle v nemocnici, kde plánujete rodiť, Vás taktiež upozornia na potrebné vybavenie. Väčšina pôrodných oddelení Vám poskytne erárne oblečenie pre bábätko i nemocničné košele. Neváhajte toho využiť. Treba počítať s tým, že nejaký deň v pôrodnici strávite a vlastnú výbavičku pre bábätko si nepreperiete a za výmenu nočnej košele za čistú budete veľmi vďačná.

Nočná košeľa (2-3x) - Oblečenie budete samozrejme odovzdávať, takže si budete musieť postačiť s nočnou košeľou so zapínaním a županom. Odporúčame využiť nemocničnú košeľu z praktického dôvodu: pri nočnom a dennom vstávaní  sa úplne nevyhnete nemilému poškvrneniu odevu.

Nohavičky - doporučujeme jednorazové nohavičky. Dnes sa dajú kúpiť nohavičky v každej drogérii od značiek Samu, Jessa, Canpol a ďalšie. Pri výbere zvážte dobre veľkosť. V zdravotníckych potrebách nájdete aj nohavičky zo sieťoviny, ktoré možno aj preprať. Nohavičky sa Vám budú hodiť aj po príchode domov.

Obstarajte si dopredu tiež popôrodné vložky. V lekárni alebo v zdravotných potrebách sú k dispozícii rôzne druhy: Samu, Batist Flower, Absorgyn. Jedná sa o vložky z buničiny, ktoré sú silne absorpčné.

Na dojčenie si zaobstarajte podprsenku (nechajte si poradiť ohľadom veľkosti) a prsné vložky. Pre zmiernenie opuchu si môžete zaobstarať aj gélové obklady. Dajú sa použiť ako studené na opuchy a proti bolesti, ako aj teplé - pomôžu pred dojčením. Už v pôrodnici Vám môže pomôcť tehotenský vankúš pre dojčenie v sede, ktorý možno využiť aj na dojčenie v ľahu po prípadnom cisárskom pôrode.

K úľave od bolesti po pôrode môžete použiť opäť tehotenský alebo dojčenecký, popôrodný vankúšik alebo kúpací kruh. Na šité miesta sa osvedčí chladivý gél z dubovej kôry - prináša úľavu pri prasklinách, hemoroidoch, pomáha pri hojení rán.

Pre bábätko si zbaľte jednorazové plienky pre novorodencov - s vykrojením na pupok. Jednorazové obrúsky (pozor nie príliš parfumované). Zavinovačku, ak si chcete priniesť svoju, pretože tú nemocnica neposkytuje. Kozmetiku bábätko zvyčajne nepotrebuje.

Neopomeňte potrebné dokumenty. Budete potrebovať tehotenský preukaz, ktorý obsahuje záznamy o priebehu Vášho tehotenstva, preukaz zdravotnej poisťovne, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, (v prípade nezosobášených párov: rodný list mamičky a vyhlásenie o určení otcovstva).

1153.jpg
1154.jpg

Váš zoznam:

Nočné košele: 2-3 ks so zapínaním

Župan, teplé ponožky

Dojčenské podprsenky a vložky do podprsenky

Uterák: 2 ks, lepšie tmavšej farby

Prezuvky 2x (k bežnému noseniu, do sprchy)

Hygienické potreby: ústnu hygienu, mydlo, hrebeň, deodorant, sprchový gél, krém na bruško proti striám, nech o seba stále staráte. Dostupné sú tiež balzamy na prsia alebo gél na unavené nohy. Na pery sa Vám bude hodiť pomáda, aby Vám nepopraskali.

Jednorazové nohavičkyPopôrodné vložky - 1-2 balíky

Vatové tyčinky: pre bábätko sú vhodnejšie tyčinky rozšírené na končekoch.

Jednorazové plienky a vlhčené obrúsky alebo látkovú plienku na umývanie

Hrebienok a kefa na vlásky

Bepanthen - detský krém proti zapareninám zakúpite v lekárni. Bude sa hodiť aj na popraskané bradavky.

Dokumenty, mobil, čítanie.

Hodiť sa môže tiež nejaké občerstvenie a hroznový cukor.